مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش

with 24 دیدگاه 14,827 مشاهده

 

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش

پذیرش تحصیلی و یا شغلی معمولاً یک روند نسبتاً طولانیه که نیاز به صبر، توجه و اطلاعات مناسبی داره. گاهی اوقات افراد به علت گیر کردن در یکی از مراحل، خسته می‌شن و از ادامه‌ی تلاش باز می‌مونن. گاهی هم مسیری رو به علت نداشتن اطلاعات کافی، اشتباه میرن و چندین ماه و یا حتی سال در یک مسیر درجا می‌زنن.

من قراره توی این مطلب در مورد مدارک مورد نیاز پذیرش به صورت ساده توضیح بدم. مطالبی که این‌جا عنوان می‌کنم، یک بخش کوچکی از ورکشاپ ما بود که قبل‌تر و بارها برگزار شده (گزارش یکی از ورکشاپها). با توجه به ریزه‌کاری‌های موجود در مباحث،بهتر دونستم که یه کلیاتی رو دوباره بیان کنم. اگرچه توضیحات مفصل بسیار زیادی در مورد هر یک از این موارد وجود داره – که ما یک روز تمام در مورد اون‌ها صحبت کردیم – و نوشتن تمامی جزییات، قطعاً نیازمند نوشتن یه کتاب جامع چند صد صفحه ایه.

یافتن رشته تحصیلی/کار و دانشگاه/کارفرما

این کار شاید یکی از مهم‌ترین و کلافه‌کننده‌ترین مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی باشه. هدف‌گذاری و برداشتن قدم اول همیشه سخت بوده، به عبارتی تصمیم گیری در مورد اینکه چه رشته‌ای رو می‌خواهید ادامه بدید و بعد یافتن دانشگاه مناسب شما، در بین هزاران دانشگاه موجود در دنیا که اون رشته‌ی مورد نظر رو داشته باشه، نیاز به صبر و حوصله‌ی فراوون داره.

همه‌مون خوب می‌دونیم که وبسایت همه‌ی دانشگاه‌ها، موسساتِ کاریابی، ایمیل اساتید و دانشجوها توی اینترنت و به صورت آنلاین موجوده و فقط احتیاج داره که شما کمی پشتکار داشته باشید، در گوگل جستجو کنید، وبسایتها رو پیدا کرده و با اون‌ها ارتباط برقرار کنید.

البته که افراد معمولاً در این مرحله از اقوام، دوستان، آشنایان و حتی مشاوره‌های خصوصی برای جلوگیری از سردرگمی و هدف‌گذاری سریع‌تر استفاده میکنن، تا زمان کم‌تری رو هدر بدن.

مطلب مرتبط: راهنمای جامع پذیرش تحصیلی و دریافت کمک هزینه

و اما مدارک مورد نیاز:

۱- مدارک تحصیلی/ کاری

تو این مرحله باید ریز نمرات آخرین سطح تحصیلی و همین‌طور خود مدرک تحصیلی رو از دانشگاهی که در اون تحصیل کردید (با واحد آموزش دانشگاه‌تون صحبت کنید)، بگیرید و به مراکز دارالترجمه رسمی، که خیلی‌‌هاشون تو همون خیابون انقلاب (در تهران) هستن، بدین، تا هم براتون ترجمه کنن و هم مهر وزارت خارجه و دادگستری رو براش بزنن، چون بدون این مهرهای رسمی، مدارک شما ارزشی نداره.

چند نسخه؟ اگر قراره مدارک رو اسکن کنید و بفرستید، یک نسخه، اما اگر دانشگاه‌تون اصل مدرک رو می‌خواد که براش پست کنید، به تعداد درخواستی.

به چه زبونی؟ به زبونی که دانشگاه یا کارفرمای مورد نظرتون از شما می‌خواد که معمولاً انگلیسیه، مگر رشته تحصیلی یا شغلی رو که انتخاب می‌کنید، به زبان دیگه‌ای باشه یا کشور مورد نظر اصرار داشته باشه که به زبون اصلی اون کشور ترجمه کنید.

روند این کار کلا خیلی آسونه، حداقل از بقیه کارها آسون‌تره و شما می‌تونید زودتر از بقیه‌ی مدارک آماده‌اش کنید و بگذارید سر طاقچه تا در موقع لزوم ازش استفاده کنید.

۲- رزومه/ Curriculum Vitae – CV

این مدرک لیستی از سوابق تحصیلی، کاری و پروژه‌هاتون رو به همراه زمان‌های مشخصی که اون فعالیت‌ها رو انجام دادید، در یک تا سه صفحه نمایش می‌ده.

علاوه بر این، رزومه باید شامل توانایی‌ها و قابلیت‌های شما که احتمالاً قراره به درد اون رشته‌ی تحصیلی یا شغل مورد نظر بخوره، هم باشه. یادتون باشه خوب بنویسید، اما خالی؟ نبندید.

رزومه رو باید سر فرصت و حوصله و با بررسی سوابق تهیه کنید. چندین بار نسخه‌های دست‌نویس و اولیه رو تهیه کرده و بعد از نوشتن کامل اون، بارها بازنویسی کرده و حداقل به یک یا چند نفر بدید تا اون رو بخونن و بازنویسی کنن.

این مدرک به صورت مختصر و در عین حال جامع، دانشگاه، استاد یا کارفرمای شما رو مجاب می‌کنه که شما به درد مرحله‌ی اول پذیرش می‌خورید. یک رزومه‌ی نامناسب اصولاً شما رو در همون مراحل ابتدایی از صحنه‌ی رقابت حذف می‌کنه.

مطلب مرتبط: نحوه نوشتن رزومه مناسب برای پذیرش

۳- مدرک زبان

اگر مدرک مورد نیاز زبان، انگلیسی باشه، معمولاً به دو مدرک مجزا به نام آیلتس و تافل ختم می‌شه. و انتخاب اون بیشتر به مقصد مورد نظر شما وابسته است. برای مثال استرالیا بر مدرک آیلتس تمرکز بیشتری داره و آمریکا و کانادا بر تافل، و در اروپا اغلب هر دو قابل قبوله.

وجود مدرک زبان، فرد مقابل شما رو متقاعد می‌کنه که شما می‌تونید در اون محیط جدید تحصیل کرده یا کار کنید و با دیگران ارتباط داشته باشید.

موسسات زیادی هستن که در ایران آزمون‌های بین المللی رو برگزار میکنن که مهم‌ترین اون‌ها سازمان سنجش هست. در عین حال به وب‌سایت‌های رسمی آیلتس و تافل هم می‌تونید مراجعه کنید.

گرفتن مدرک زبان هم اصولاً به همت خودتون بستگی داره و احتمالاً به یک معلم خصوصی که به شما در آماده‌سازی برای کنکور، تاکید میکنم، کنکور آیلتس و تافل کمک کنه، احتیاج دارید. بنابراین صرفاً دانش زبان انگلیسی کافی نیست و باید کمی هم تست زدن بلد بشید.

از من به شما نصیحت، هر چی زودتر این مدرک رو بگیرید و یه بار سنگین و یه بهونه‌ی بزرگ رو از رو دوشتون بردارید.

مطلب مرتبط: راهنمای جامع آزمون آیلتس و زبان انگلیسی

۴. انگیزه‌نامه/ Statement of Purpose – SOP

چه اسم با مسمایی! اس.او.پی در حقیقت سخت‌ترین و گریه‌آورترین مدرک مورد نیاز شماست! به عبارتی غول مرحله‌ی آخر.

بعد از اینکه شما رشته، دانشگاه، استاد و یا کارفرمای مورد نظرتون رو پیدا کردید، باید یه نامه براشون بنویسید که توش از انگیزه‌هاتون برای پذیرش تحصیلی-شغلی در اون مکان مورد نظر توضیح بدید و در کنارش با آب و تاب از خودتون و اهداف‌تون بنویسید. اما بازم خالی؟ نبندید.

برای نوشتن انگیزه‌نامه باید ساعت‌ها وقت گذاشت و بارها و بارها بازنویسی کرد و به دیگران برای تجدید نظر داد، چون گاهی تنها مدرکیه که دل استاد یا کارفرمای شما رو به لرزه در میاره و پذیرش رو از آن شما می‌کنه، و عدم توجه به اون، شرایط مابقی مدارک شما رو تحت تاثیر قرار میده.

طرز نوشتن انگیزه‌نامه خودش داستان طولانی‌ای داره که توی این مقاله نمی‌گنجه و شاید به چندین مقاله احتیاج داشته باشه.

مطلب مرتبط: نحوه نوشتن یک انگیزه‌نامه تاثیرگذار

۵- توصیه نامه/ Recommendation Letter

این مدرک یعنی یک یا چند نفر توی محل کار فعلی یا دانشگاهی که درس خوندید، سفارشتون رو بکنن تا دانشگاه/کارفرمای مقصد، خیالش از بابت شما راحت بشه که واقعاً برای این فعالیت جدید، می‌ارزید.

اهمیتش از این لحاظه که در مدارک قبلی، شما از خودتون برای کارفرما یا دانشگاه تعریف کردید، اما این مدرک نشون میده که دیگران هم شما رو تایید میکنن.

البته لزوم این مدرک معمولاً به مکان مورد نظری که دارید برای پذیرش اقدام می‌کنید، بستگی داره و در مواردی اصلاً از شما درخواست نمی‌کنن و بهش احتیاجی نیست.

روند تهیه هم به این صورته که گاهی برگه‌هاش رو مقصد براتون می‌فرسته و گاهی هم باید خودتون سربرگی رو از دانشگاه/محل کارتون بگیرید و بدید تا براتون توصیه‌نامه بنویسن و ازتون تعریف کنن، اما خالی؟ نبندن.

۶. مدارک جانبی

گاهی لازمه برای سوابقی که توی رزومه‌ی خودتون عنوان کردید و محکم کاری ادعاتون، مدارک اضافه‌ای رو که دارید، ضمیمه کنید. این مدرک می‌تونه نمونه کار شما باشه یا مدرکی که تو موسسه‌های آموزشی معتبر کسب کردید.

برای مثال گواهینامه‌ی گذراندن یک برنامه‌نویسی تحت وب، مدرک گذراندن یک دوره‌ی تخصصی طراحی لباس در یک آکادمی معتبر، نمونه‌ی یک کار نقاشی که استعداد شما رو در این زمینه نشون میده، یک مقاله‌ی علمی در مراکز معتبر داخلی یا خارجی، یک تقدیرنامه که می‌تونه از کنفرانس خاصی باشه.

فقط یادتون باشه که در مواقع لزوم، باید بعضی از این مدارک رو هم به دارالترجمه رسمی بدید تا براتون ترجمه و مهر رسمی کنن.

کلام آخر

هیچ‌گونه ترتیبی توی فراهم کردن روند بالا وجود نداره، اما من سعی کردم که مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی رو براتون بازگو کنم، و نهایتاً اینکه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توی وبسایت مختلف ایرانی و خارجی هست و کافیه مقدار زیادی پشتکار و ممارست داشته باشید.

برای مثال یه سایت قدیمی که توی این زمینه از عهد دقیانوس فعالیت می‌کرده، اپلای ابرود هست که آدم‌های مختلف در فروم‌های سایت در حال مبادله اطلاعات هستن. که البته متاسفانه در حال حاضر خیلی از مطالب‌شون از سال‌های قبل قدیمیه و به روز نمی‌شه. بنابراین مطالعه‌اش کنید، اما اقتدا نکنید.

ارتباط با ما

با توجه به این مطلب و جزییات فراوانی که در هر کدوم از موارد روند پذیرش وجود داره و همین‌طور سوالاتی که احتمال داره هر یک از افراد بر اساس شرایط و موقعیت خودشون داشته باشند و با توجه به عدم واضح بودن شرایط زندگی و غیره، چند راه ارتباطی و مشاوره رو برای شما در نظر گرفتیم

ورکشاپ که در زمان های خاصی برگزار میشه

مشاوره تلفنی خصوصی برای ارتباط تلفنی با افرادی که سوالات اختصاصی دارند


اخذ پذیرش تحصیلی
اخذ پذیرش تحصیلی
تیم بامازی ابتدا نیازهای شما را در مسیر اخذ پذیرش شناسایی کرده و در گام های بعدی، مرحله به مرحله شما را در مسیر اخذ پذیرش هدایت خواهد کرد.
 • برقراری ارتباطات لازم با اساتید و دانشگاه ها
 • پر کردن فرم های لازم برای اخذ پذیرش
 • کمک در نگارش یا ویرایش مدارک لازم
 • پشتیبانی برای ارسال مدارک
 • و متعاقبا اخذ پذیرش نهایی
برای بررسی شرایط شما و آگاهی از هزینه‌ی خدمات کامل پذیرش تحصیلی، لطفا جواب سوالات مربوط به قسمت توضیحات (پایین صفحه) را به آدرس ایمیل مورد نظر، ارسال بفرمایید.  
not rated
اطلاعات بیشتر
مشاوره تلفنی خصوصی - بامازی
مشاوره تلفنی خصوصی پذیرش
در صورتیکه در مورد موارد زیر به مشاوره‌ خصوصی نیاز دارید، این محصول مناسب شماست:
 • روند پذیرش تحصیلی و شغلی در خارج از ایران
 • تصمیم‌گیری در مورد رشته، مقطع، دانشگاه
 • انتخاب کشور مقصد
 • شرح مشکلات شخصی خود و ارايه راه کار از طرف تیم ما
 • و مواردی از این قبیل ...
مشاوره یک بار و به زمان نامحدود است.
249,000 تومان
خرید محصول
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی

منتظر دوره بعدی در سال ۹۷ باشید:

نکات مهم:
 • اطلاعات کلی برنامه در پایین همین صفحه، در قسمت «توضیحات تکمیلی» آمده.
 • ظرفیت شرکت کنندگان محدوده و به پرسش‌های افراد در ورکشاپ پاسخ خواهیم داد.
 • این ورکشاپ علاوه بر پرسش و پاسخ، به مشاوره خصوصی افراد در صورت تمایل می‌پردازد.
 • چکیده اسلایدها در پایان برنامه، برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.
توجه مهم:
 • لطفا در هنگام خرید، آخرین مدرک تحصیلی خود را در قسمت توضیحات بنویسید.
 • لطفا ایمیل و شماره تلفن خود را درست و دقیق وارد کنید، چون تنها راه ارتباطی ما با شماست
 • لطفا در انتخاب تاریخ دقت فرمایید
 • آدرس دقیق، پس از ثبت‌نام برای شما ایمیل خواهد شد
متشکریم
اطلاعات بیشتر
avatar
1000
12 Comment threads
12 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
بشریsaharمیناساراSusan Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
به من اطلاع بده وقتی
هلیا
مهمان
هلیا

سلام ممنون از راهنمایتون
طبق تجربیاتی که من دارم و دقیقا با گفته های شما برابری میکنه منم برای اپلای فوق لیسانس همین مراحل و حالا یکم اینطرف اونطرف تر انجام دادم الان دانشجوی ترم اخر فوق هستم در ایتالیا
اطلاعات خیلی خیلی کلی بود و مخصوصا برای دکترا کمکی به من نکرد…میشه لطفا توضیح بدید که مشاوره و پشتیبانیتون شامل چه چیزایی میشه؟
ممنون عزیزم و روزتون خوش

سپیده
مهمان
سپیده

سلام.ممنون از سایت خوبتون.
من حدود ۶ ماه که بواسطه موقعیت همسرم از برزیل مهاجرت کردیم به اسپانیا.میخواستم بدونم زیر گروه پزشکی بدون گذروندن طرح نیروی انسانی با مدرک موقت میتونن ادامه تحصیل بدن؟
ممنون میشم کمکم کنید.

آيدا
مهمان
آيدا

سلام
من توي ايران ، براي ليسانس ، معماري داخلي خوندم.
الان براي ارشد ميخوام فشن ديزاين بخونم…
تمامي مداركم هم آماده ست.
شما اطلاعاتي در مورد دانشگاهي كه اين نوع تغيير رشته رو بپذيره داريد؟
ممنونم ??

مرضیه خدادوست فرد
عضو
kimiakh88

سلام مازی جان
میشه بفرمایین که بازم همایش برگزار میکنین تو تهران ؟ زمانش کی هست ؟
ممنونم از شما

زهرا
مهمان
زهرا

سلام و خسته نباشید.
من دانشجوی ترم اخر فوق لیسانس رشته هنر هستم.معدلم حدود 19 و دوره های زبان برای گرفتن ایلس رو میگدروم.میخواستم بدونم برای دکترا میتونین کمکم کنین اپلای بگیرم و برای اینکار به گداشتن نمایشگاه هنری و نوشتن مقاله نیاز دارم؟

زینب محمودی
عضو
zeinabmahmoodi159

سام ممنون از اطلاعات خیلی خوبتون.من سمینار مشهد رو امسال ثبت نام کردم که متاسفانه تشکیل نشد.سوالم الان اینه که من ارشد نقاشی خوندم و متاسفانه هنوز برای زبان هم اقدام نکردم.اما تو این مدت با جست و جوهایی که داشتم نتیجش بر این بوده که اقدام برای پذیرش دکترا خیلی احتمال قبول شدنش کمه و من دوباره باید برای ارشد اقدام کنم.ممنون می شم راهنماییم کنید

boshra a
عضو

سلام…ببخشید یه سوال داشتم..من دانشجوی روانشناسی هستم..اول راهم و ترم دو هستم ولی از همین الان تو فکرم که برای فوق لیسانس بالینی بورسیه بگیرم…اطلاعاتی ناقصی دارم در مورد بورسیه گرفتن و مطالب شما رو هم خوندم..سوالم اینه کی باید اقدام کنم برای بورسیه و مدارک رو بفرستم ؟
اگه میشه یه راهنمایی کلی بکنید که چیکار باید بکنم ..خیلی ممنون

Susan
مهمان
Susan

سلام زینب جان
ببخشید شما برای ویزا تحصیلی فاند هم میگیرید؟ کل کارای ویزا تحصیلی دکترا رو برای کشوری که خودمون مدنظرمون انجام میدین؟ پرپوزال و بقیه مراحلم انجام میدین؟

سارا
مهمان
سارا

سلام،من كارشناسي بيهوشي خوندم. طرحم تا چند ماه ديگه تموم ميشه،ميخواستم بدونم برا دندانپزشكي ميتونم اقدام كنم؟

مینا
مهمان
مینا

سلام
من و همسرم هر دو مهندس عمران هستیم و چندین سال سابقه داریم ایشون فوق لیسانس من لیسانس هر دو‌تمایل به مهاجرت داریم میخوام بدونم کدوم کشور ما میتونم تو رشته تحصیلی خودمون راحتر کار پیدا کنیم و اینکه ایا همچین شرایطی وجود داره تا ما از اینجا درخواست کار بدیم برای کشور مقصد
ممنون

sahar
مهمان
sahar

بهترین مدرک زبان برای مهاجرت چیه که هم معتبر باشه و هم کاربردی

بشری
مهمان
بشری

سلام خیلی ممنون از سایت فوق العادتون ,یه سوالی داشتم من میخوام خودم اپلای کنم اما بزرگترین مشکلم اینه که سایتای مختلف هزینه های مختلف برای کشورا نوشتن و من نمیدونم کدوم درسته,و نمیدونم چه سایتی رو ببینم که جامع توضیح داده باشه که مثلا سوئیس که هزینه ی زندگی بالاست با خوابگاه چقدره,و یه سوالم مازی جون این که اگر من بخوام برم سوئد یا سوئیس پولی که به دانشگاه اونجا میدم یا پولی ک با خودم میبرم اونجا به نرخ ارز همون کشوره؟ یا باید دلار باشه؟پدرم بهم گفت که با دلار حساب میکنن نه کرون و اینا, این درسته؟