تفکرات رایج در مورد مهاجرت چقدر صحت دارند؟ قسمت سوم

with 1 دیدگاه 3,618 مشاهده

در پست اول و دوم به ده مورد از تفکرات رایج در مورد مهاجرت پرداختیم و در مورد صحت یا عدم درستی این مسائل توضیح دادیم. توی این مطلب هم سعی داریم تا به سه مورد دیگه از این شبهات اشاره کنیم:

میگن مهاجرت وقتی حالت خوب نیست، راه خوبیه

من در کشورم زندگی سختی دارم. کار ندارم، درس خوندم اما مهارت کافی ندارم، حالم خوب نیست، افسرده‌ام، طلاق گرفتم، خیانت دیدم و … (و یه عالمه داستان مشابه دیگه)، و میخوام ازین وضع جدا شم.

‎حالا جدا از اینکه من روانکاو نیستم و شما باید راه حل این مشکلاتتون رو با اونها در میون بگذارید، اما میتونم تجربیات خودم و اطرافیانم رو برای این قضیه بگم. باید بگم بدترین زمان برای دور شدن از خانواده یا کشورتون، وقتیه که حالتون خوب نیست. یعنی اگه شما با وجود خانواده، هم‌زبون، دوستان، آشنایان و هزار تا نقطه مشترک، حالتون خوب نیست، و یا مشکل پیدا کردن کار و تامین هزینه های اولیه رو دارین، درصد بالایی احتمال داره که بعد از رفتن، وضعتون بدتر هم بشه. چون غیر از مشکلات شخصی خودتون، مشکلات مربوط به مهاجرت و دلتنگی های اولیه و تردیدها و هزار تا مساله دیگه هم سراغتون میاد که باید تو یکی دو سال اول باهاش دست و پنچه نرم کنید، و دیگه همون خانواده و دوست‌های چندین و چند ساله‌تون هم دور و برتون نیستن که هوای شما رو داشته باشن و قربونتون برن.

‎دور شدن به انعطاف، صبر، تلاش زیاد و به طور کلی به یک روحیه قوی نیاز داره. قویترین آدمها هم تو این راه، کم میارن، چه برسه به کسی که از مشکلات شخصی‌اش فرار کرده. اگه فعلا حالتون خوب نیست، حتی از شهر و خانواده‌تون هم دور نشید، چه برسه به کشورتون. بمونید و حالتون رو با تلاش شخصی و در صورت نیاز مشاور، خوب کنید. نه تنها برای این مورد، که برای هرکاری، وقتی حالتون خوب نیست، اصلا تصمیم نگیرید

نتیجه گیری: وقتی حالتون خوب نیست، اصلا تصمیم نگیرید!

میگن ازدواج ها اونجا به طلاق منجر میشه!

خوشبختانه باید بگم که زوج‌های زیادی در خارج از کشور هستن، که دارن به زندگی زناشویی و خوبشون ادامه میدن. اما چه چیزی باعث میشه که آدمها چنین تصوری داشته باشن. بذارین چند تا نکته رو بگم:

 • در خارج از ایران، زن و شوهر عموما باید به تنهایی برای حل مشکلات شخصی، اجتماعی و رابطه اقدام کنن. ناپختگی هر دو زوج، و نبود یه حامی که بتونه پا در میونی کنه، میتونه به تیره و تار شدن روابط دامن بزنه. البته که این نبود بعضی از اطرافیان، مزیت هایی هم داره، مثلا عدم دخالت‌های بی‌مورد و حرف‌های ناراحت کننده. زوجین باید کم‌کم یاد بگیرن که خودشون مسایل و مشکلاتشون رو حل کنند و نهایتا به مشاور مراجعه کنن.
 • در مهاجرت و مخصوصا در سالهای اول، آدمها فرصت بیشتری برای فکر کردن و ارتباط با همسرشون دارن. گاهی از داخل این تفکرات و ارتباط نزدیکتر، به صمیمیت بیشتری میرسن و گاهی به اشتباهاتشون تو زندگی پی میبرن! فرصت تنهایی، افراد رو به بررسی عمیق روابطشون سوق میده.
 • در داخل ایران، افراد زیادی هستن که باهم زندگی میکنن، اما عملا زندگی مشترک خوبی ندارن یا اصطلاحا دچار طلاق عاطفی شدن، و معمولا به خاطر اصرار خانواده و یا ترس از قضاوت، به زندگیشون ادامه میدن. در خارج از ایران، این عوامل بیرونی ضعیفتره و افراد راحت‌تر برای زندگیشون تصمیم میگیرن.
 • لزوما مشکلات زناشویی، ارتباطی به مهاجرت نداره، یعنی اون زوج، حتی اگر تو بهشت یا کنار خونواده‌هاشون هم باشن، ممکنه به هم خیانت کنن، روابطشون تیره و تار بشه و یا ازدواجشون به طلاق منجر بشه. بنابراین مشکل از رابطه‌ی ناسالم زناشویی نشات میگیره، نه از مهاجرت

نتیجه گیری: اختلاف نظر بین زوجین در همه جای دنیا وجود داره. اگر عشق، تفاهم و ارتباط موثر بین دو نفر وجود داشته باشه، زندگی میتونه روی هر جای کره‌ی زمین، عاشقانه و محترمانه پیش بره.

میگن رفتی، دیگه راه برگشت نداری!

یه چیزی که خیلی مهمه اینه که وقتی دارید از ایران میرید، چه هدفی رو دنبال میکنید؟ بر اساس پاسخ به همین سوال، چند تا نکته رو براتون توضیح میدم:

 • اگر هدفتون پذیرش تحصیلی و در ادامه، بررسی شرایط برای موندن یا بازگشت باشه، و این تصمیم رو ظرف چند سال اول مهاجرت بگیرید، راه نسبتا خوبی برای بازگشت دارید، یه آدم درس خونده در یک مقطع بالاتر، از یک دانشگاه و کشور خوب، رزومه‌ی خیلی خوبی میشه.
 • اگر تمام پل های پشت سرتون رو خراب کرده باشید، و یا مدت خیلی زیادی از مهاجرتتون گذشته باشه، بازگشت، کار سخت‌تری خواهد بود، چون باید همه چیز رو از اول بسازید. البته آدمهایی هم هستن که با یه پیشنهاد کاری خوب، مسیر رو برای بازگشت هموار کردن.
 • یه عده‌ی کمی هم هستن که به خاطر ترس از قضاوت دیگران و اطرافیان برنمیگردن، که پیشنهادم اینه که زودتر با خودشون کنار بیان. مهاجرت با عذاب، سخت‌ترین کار دنیاست.
 • مهاجرت به کشورهای پیشرفته، سطح توقع آدمها رو بالا می‌بره. گاهی آدمها دوست دارن به دلایلی مثل دلتنگی و خانواده، به کشورشون برگردن، اما حاضر به یه زندگی با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پایینتر نیستن، مثل آدمی که تا لب چشمه رفته و بخواد تشنه بگرده.
 • بعضی از آدمها هم کلا یه بوم و دو هوا هستن، هم خدا رو میخوان، هم خرما! اینه که سالهای طولانی، یه پاشون اینور جوبه، یه پاشون اونور جوب، و به عبارتی نمیتونن تصمیم بگیرن بمونن یا برگردن!

نتیجه گیری: تصمیم به بازگشت، از آدمی به آدم دیگه متفاوته، اصلا خودش یه مهاجرت جدیده! البته آمار غیررسمی میگه: نهایتا ۵ درصد از مهاجران ایرانی به کشور برمیگردن.

حرف آخر

از این حرف‌ها و حدیث‌هایی که به صورت عامه، در مورد زندگی در خارج از ایران وجود داره، کم نیست. ما همچنان داریم به این لیست اضافه میکنیم. اگر شما هم مشابه این حرف‌ها رو شنیدید و میخواهید بدونید که درسته یا نه، همینجا از ما بپرسید تا تو پست‌های بعدی در موردشون بنویسیم و توضیح بدیم.


اخذ پذیرش تحصیلی
اخذ پذیرش تحصیلی
تیم بامازی ابتدا نیازهای شما را در مسیر اخذ پذیرش شناسایی کرده و در گام های بعدی، مرحله به مرحله شما را در مسیر اخذ پذیرش هدایت خواهد کرد.
 • برقراری ارتباطات لازم با اساتید و دانشگاه ها
 • پر کردن فرم های لازم برای اخذ پذیرش
 • کمک در نگارش یا ویرایش مدارک لازم
 • پشتیبانی برای ارسال مدارک
 • و متعاقبا اخذ پذیرش نهایی
برای بررسی شرایط شما و آگاهی از هزینه‌ی خدمات کامل پذیرش تحصیلی، لطفا جواب سوالات مربوط به قسمت توضیحات (پایین صفحه) را به آدرس ایمیل مورد نظر، ارسال بفرمایید.  
not rated
اطلاعات بیشتر
مشاوره تلفنی خصوصی - بامازی
مشاوره تلفنی خصوصی پذیرش
در صورتیکه در مورد موارد زیر به مشاوره‌ خصوصی نیاز دارید، این محصول مناسب شماست:
 • روند پذیرش تحصیلی و شغلی در خارج از ایران
 • تصمیم‌گیری در مورد رشته، مقطع، دانشگاه
 • انتخاب کشور مقصد
 • شرح مشکلات شخصی خود و ارايه راه کار از طرف تیم ما
 • و مواردی از این قبیل ...
مشاوره یک بار و به زمان نامحدود است.
249,000 تومان
خرید محصول
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی

منتظر دوره بعدی در سال ۹۷ باشید:

نکات مهم:
 • اطلاعات کلی برنامه در پایین همین صفحه، در قسمت «توضیحات تکمیلی» آمده.
 • ظرفیت شرکت کنندگان محدوده و به پرسش‌های افراد در ورکشاپ پاسخ خواهیم داد.
 • این ورکشاپ علاوه بر پرسش و پاسخ، به مشاوره خصوصی افراد در صورت تمایل می‌پردازد.
 • چکیده اسلایدها در پایان برنامه، برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.
توجه مهم:
 • لطفا در هنگام خرید، آخرین مدرک تحصیلی خود را در قسمت توضیحات بنویسید.
 • لطفا ایمیل و شماره تلفن خود را درست و دقیق وارد کنید، چون تنها راه ارتباطی ما با شماست
 • لطفا در انتخاب تاریخ دقت فرمایید
 • آدرس دقیق، پس از ثبت‌نام برای شما ایمیل خواهد شد
متشکریم
اطلاعات بیشتر
avatar
1000
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
آمندا Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
به من اطلاع بده وقتی
آمندا
مهمان

سلام
من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
ممنون