تفکرات رایج در مورد مهاجرت چقدر صحت دارند؟ قسمت اول

with 24 دیدگاه 7,876 مشاهده

از وقتی یادم بوده، تو هر محفلی، همیشه یه پای صحبت‌ها درباره‌ی مهاجرت بوده. از تو صف قیمه نذری تا پای برنامه بفرمایید شام ایرانی، همه در حال نظر دادن در مورد مزایا و معایب مهاجرت هستن. تقریبا همه افراد هم، تو فامیل و دوست و همسایه دور و نزدیکشون، کسی رو سراغ دارن که تجربه سفر به آنتالیا، دوبی، پاتایا یا آمریکا و کانادا رو داشته باشه و بهشون بگه حتما برو یا اصلا نرو و خارج فلانه و بیسار! تو این شلوغ بازار حرف و حدیثا، مطمئنا حرف‌هایی هم هست که گوش به گوش میچرخن و انقدر تکرار میشن که بعد از مدتی به یه باور عمومی در مورد مهاجرت تبدیل میشن! تو این مقاله قصد داریم به یه سری از این حرفا بپردازیم و با یه دید کارشناسانه‌تر بررسی کنیم که چقدر میتونن درست یا غلط باشن؟

میگن با ایرانیا خوب نیستن

اگر بخواهید واقعیتش رو بدونید، مطمئنا ملیت و پاسپورت ایرانی در بین محبوب ترین‌ها بین خارجی‌ها نیست و خیلی از افراد، مخصوصا عموم جامعه، پیش زمینه‌هایی نه چندان مثبت در مورد ایران دارن! تجربه خیلی از ماها این بوده که در برخی مواقع، با رو کردن ملیتمون تو ادارات، فروشگاه‌ها یا دانشگاه، طرف مقابل گارد گرفته یا محتاطتر عمل کرده. البته این مساله در یک سال اخیر به علت وجود ترامپ و گذاشتن اسم کشورمون در کنار کشورهایی چون کره شمالی، باعث شده دیدگاه عموم جامعه یا حداقل اونهایی که با ما آشنا نیستن، کمی محتاطانه تر بشه. خودتون رو بذارید جای عامه مردم! ممکنه شما هم تو مواجهه اولیه با یک فرد از کره شمالی، کمی خودتون رو جمع و جور کنید.

البته در اکثر مواقع در معاشرت‌های اجتماعی ممکنه این مساله برای مواجهه اول و دوم کمی چالش برانگیز باشه، ولی به مرور زمان، کاملا حل میشه و دوستان و نزدیکان شما، کاملا باهاتون احساس راحتی می‌کنند. علاوه بر این، به واسطه حضور ایرانی‌های کاردرست تو خیلی از جاهای دنیا، خیلی از افراد ذهنیت‌های خیلی خوبی در مورد ملیت ما دارن و در برخی موارد، به محض این که میگید ایرانی ام، طرف در جواب میگه: سالام، چیطووری؟ این یعنی قبلا یه دوست خوب ایرانی داشته.

نتیجه گیری:شما خوب باشید، کسی باهاتون هیچ کجای دنیا بد نیست!

میگن با ایرانیای خارج نباید چرخید

باید در نظر داشته باشید که بعد از مهاجرت، اگر تصمیم به حفظ جمع‌های دوستانه ایرانیتون داشته باشید، دامنه انتخاب‌هاتون مثل وقتی که ایران بودید، گسترده نیست! این یعنی چی؟ یعنی این که تا زمانی که ایران هستید، قطعا صدها هزار ایرانی اطراف شماست و نهایتا ممکنه مثلا با صد الی سیصد نفر از اونها، به واسطه فامیل، دوست، دانشگاه یا شغلتون آشنا باشید. اما در خارج از ایران، ممکنه تو شهری زندگی کنید که سرجمع ده تا ایرانی از شهرهای مختلف، با سن‌های بالا و پایین و علایق و سلایق متضاد توش باشه و نهایتا مجبور باشید با همون ده نفر معاشرت کنید!

مجبور بودن هم از اونجا پدید میاد که معمولا اکثر آدم‌ها تمایل به داشتن چندین دوست از فرهنگ خودشون دارن و مسلما وقتی در غربت هستید و تعداد این افراد در حد و اندازه‌ای نیست که بتونید انتخاب کنید، بنابراین به هر دوستی‌ای تن میدید.

۹۹.۹۹٪ مشکلات هم از همین جا شروع میشه. در این حالت شما دوستیابی نکردید و این محیطه که به جای شما تصمیم گرفته و افراد خاصی رو به شما تحمیل کرده. معمولا هم دم دستی ترین توجیه برای مشکلاتی که از این معاشرت‌ها پیش میاد اینه که بگیم: ایرانی‌های خارج فلان یا بهمان!

در چنین مواردی، خیلی از آدمها ترجیح میدن، هیچ دوست ایرانی‌ای نداشته باشن تا شاید یه روزی، اون دوست مورد نظر رو تو شهر خودشون پیدا کنن.

نتیجه گیری: جنس خوب و بد همه جا وجود داره و همیشه هم قاطیه! هنر سوا کردن افراده، که اون‌ها رو از هم تمیز میده!

میگن غذاهاشون افتضاحه

کله پاچه، سیرابی، جگورپگور، دوغ، قرمه سبزی … اینها تنها چند نمونه از موارد زیادی هستند که تو ذائقه خیلی از ایرانی‌ها به عنوان غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه شناخته میشن و مردم بسیاری از نقاط دنیا، حتی نمیتوننن از نزدیکشون رد شن! این مثال رو زدیم تا کمی واقع بینانه تر به بحث ذائقه و سلایق غذایی مردمان مختلف توجه کنید. حشره و ملخ و مارمولک، باب طبع شرقی‌هاست، و صدف و هشت پا و خرچنگ، باب طبع مردمان مدیترانه نشینه و …. نوش جونشون هم! این از این!

نکته بعدی اینه که مسلما هیچ غذایی برای یک ایرانی، غذای ایرونی نمیشه، همونطور که هیچ غذایی برای یه ایتالیایی، غذای ایتالیایی! شما ماکارونی خوشمزه ایرونی رو بذار جلو ایتالیایی‌ها، با احترام میخورن اما قطعا یه جایی بهتون گوشزد میکنن که پاستا رو اینجوری نمیپزن! اگر خیلی روی غذا حساسید، بهتره اصلا مهاجرت نکنید.

البته نکته مهمتر اینه که دیگه تقریبا تو هر جای دنیا، میتونید همه جور غذایی پیدا کنید. رستوران‌های آمریکایی، مکزیکی، ایتالیایی، فرانسوی، ژاپنی … و البته چلوکبابی‌های ایرانی! و همینطور سوپرمارکت‌هایی که از شیرمرغ تا جون آدمیزاد توشون پیدا میشه.

نتیجه گیری: هیچ وقت گشنه نمیمونید و اگر آدم منعطفی باشید، ذائقه تون هم تغییر میکنه!

میگن فقط عشق و حاله

دیسکو، پارتی، لب ساحل، حال و حول … اینا معمولا اولین چیزهایی هستن که بعد این که یک نفر میگه خارج زندگی میکنه، تو ذهن بقیه میاد!

واقعیت اما فرسنگ‌ها با این کلمات و خوشی‌ها متفاوته. اولا این که بعد از مهاجرت اولیه، زندگی عموما انقدری شلوغ پلوغ و پر دغدغه میشه که برای تفریح‌های این چنینی، نیاز به برنامه ریزی و زمان بندی دارین! در وهله دوم معمولا وقتی چیزی در دسترسه، رغبت بهش کم و کمتر میشه.

بنابراین برخی از افراد ممکنه تو روزها و حتی ماه‌های اول حضورشون در خارج از کشور، دوست داشته باشن که مدام شلوارک بپوشن و به لب ساحل برن یا شبا رو تو دیسکو سر کنن، ولی نهایتا همه این تفریحات هم بخشی از روتین زندگی اون افراد خواهد شد و جوگیری جای خودش رو به تعادل خواهد داد!

مهمترین نکته هم اینه که تفریح در هر کجای دنیا امکان پذیره … مواد لازمش هم معمولا جمع پایه، پول و همت خود شخصه! چه بسا حتی این روزها، برخی تفریحات داخل کشور، خیلی پرزرق و برق تر، بریز و به پاش تر و لاکچری تر از تفریحات خارجی‌هاست!

نتیجه گیری: هدفتون رو جایی غیر از لب ساحل یا دنس فلور کلاب‌ها جستجو کنید. بعد رسیدن به هدفتون، مطمئن باشید که اون مکان‌ها سرجاشون هستن، قول میدم!

میگن خونه‌ها و ماشین‌ها رویایین

مثل زیبا و پر مغزی وجود داره که میگه: هر چی پول بدی، آش میخوری!

این مثل همه جای دنیا صدق میکنه و علی الخصوص در خارج! تصور این که به محض خروج از فرودگاه مقصد، فرش قرمزی پهن شده و همه امکانات رفاهی به صورت فول آپشن در اختیار شما خواهد بود، از اساس باطله.

اولا به شما اطمینان میدم که همه‌ی خارج مثل هم نیست، بنابراین نحوه رسیدگی دولت به شما تو قاره‌ها و کشورهای مختلف متفاوته. مثلا بارها گفتیم اروپا زمین تا آسمون با آمریکا، و آمریکا زمین تا آسمون با استرالیا و آفریقا متفاوته، شرق هم که کلا یه دنیای دیگه است برای خودش! پس خارج داریم تا خارج.

بعد هم، بسته به میزان درآمد یا هزینه ای که هر شخص در این راه مصرف میکنه ، کیفیت زندگی‌ها متغیره. ممکنه با درآمد دانشجویی‌ای که دارید، تو یه خوابگاه داغون دانشجویی با شصت نفر دیگه زندگی کنید و هر روز تو ایستگاه یه ساعت منتظر اتوبوس دانشگاه باشید یا این که بخواید از جیبتون خرج کنید و یه خونه خیلی مجهز تو محله خوب شهر بخرید و ماشین آنچنانی هم سوار بشید.

در هر دو صورت و صورت‌های دیگه، مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید اینه که اون جایی که بهش پا میذارید، کیفیت‌های زندگی مختلفی به شما ارایه میده که انتخاب بینشون به دخل و خرج جیب شما بستگی داره!

نتیجه گیری: بهشتی روی زمین وجود نداره. این شمایید که بهشت رو برای خودتون میسازید.

حرف آخر

از این حرف‌ها و تفکرات مطلقی که به صورت عامه (غلط یا درست)، در مورد زندگی در خارج از ایران وجود داره، کم نیست. ما همچنان داریم به این لیست اضافه میکنیم. اگر شما هم مشابه این حرف‌ها رو شنیدید و میخواهید بدونید که درسته یا نه، همینجا از ما بپرسید تا تو پست‌های بعدی در موردشون بنویسیم و توضیح بدیم.


اخذ پذیرش تحصیلی
اخذ پذیرش تحصیلی
تیم بامازی ابتدا نیازهای شما را در مسیر اخذ پذیرش شناسایی کرده و در گام های بعدی، مرحله به مرحله شما را در مسیر اخذ پذیرش هدایت خواهد کرد.
 • برقراری ارتباطات لازم با اساتید و دانشگاه ها
 • پر کردن فرم های لازم برای اخذ پذیرش
 • کمک در نگارش یا ویرایش مدارک لازم
 • پشتیبانی برای ارسال مدارک
 • و متعاقبا اخذ پذیرش نهایی
برای بررسی شرایط شما و آگاهی از هزینه‌ی خدمات کامل پذیرش تحصیلی، لطفا جواب سوالات مربوط به قسمت توضیحات (پایین صفحه) را به آدرس ایمیل مورد نظر، ارسال بفرمایید.  
not rated
اطلاعات بیشتر
مشاوره تلفنی خصوصی - بامازی
مشاوره تلفنی خصوصی پذیرش
در صورتیکه در مورد موارد زیر به مشاوره‌ خصوصی نیاز دارید، این محصول مناسب شماست:
 • روند پذیرش تحصیلی و شغلی در خارج از ایران
 • تصمیم‌گیری در مورد رشته، مقطع، دانشگاه
 • انتخاب کشور مقصد
 • شرح مشکلات شخصی خود و ارايه راه کار از طرف تیم ما
 • و مواردی از این قبیل ...
مشاوره یک بار و به زمان نامحدود است.
249,000 تومان
خرید محصول
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی
ورکشاپ راهنمای پذیرش تحصیلی

منتظر دوره بعدی در سال ۹۷ باشید:

نکات مهم:
 • اطلاعات کلی برنامه در پایین همین صفحه، در قسمت «توضیحات تکمیلی» آمده.
 • ظرفیت شرکت کنندگان محدوده و به پرسش‌های افراد در ورکشاپ پاسخ خواهیم داد.
 • این ورکشاپ علاوه بر پرسش و پاسخ، به مشاوره خصوصی افراد در صورت تمایل می‌پردازد.
 • چکیده اسلایدها در پایان برنامه، برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.
توجه مهم:
 • لطفا در هنگام خرید، آخرین مدرک تحصیلی خود را در قسمت توضیحات بنویسید.
 • لطفا ایمیل و شماره تلفن خود را درست و دقیق وارد کنید، چون تنها راه ارتباطی ما با شماست
 • لطفا در انتخاب تاریخ دقت فرمایید
 • آدرس دقیق، پس از ثبت‌نام برای شما ایمیل خواهد شد
متشکریم
اطلاعات بیشتر
avatar
1000
13 Comment threads
11 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
سجادهادیبابک عریانیمتیAzin Hoseinzadeh Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
به من اطلاع بده وقتی
Da7id
مهمان
Da7id

سلام
خیلی لذت بردم از این همه دقت و ظرافت و نکته سنجی.
استفاده کردم و به قول معروف «خوشمان آمد».
لطفا مطالب جدی رو از طریق کانال بازم اطلاع بدین.
پایدار باشین.

نسيم
مهمان
نسيم

عالي بود عزيزم ، به نكات خيلي خوبي اشاره كردي، اونجا كه گفتي ميگن با ايرانياي تو خارج نبايد درست شد، اونو خيلي قشنگ توضيح داده بودي ، كه البته تو وركشاپ هم اونو گفته بودي

سمیرا مقامی
عضو
s.maghami1990

سلام شما زندگی تو امدیکا رو ترجیح میدید یااروپا؟؟

TRn
مهمان
TRn

سلام
واقعا عالی بود، ممنون
یه چیزی که ازتون خواهش دارم در موردش صحبت کنید اینه که من فکر میکنم تو کشورای پیشرفته هرچقدر تلاش کنی میتونی نتیجه بگیری و قانون مداری و نظم جای خودشو به پارتی بازی و پول پرستی نمیده. برعکس ایران. آیا درسته؟ و اینکه ایرانیا میتونن از لحاظ شغلی جایگاه برابری با اونا داشته باشن؟

Noosh@n Ri@zi
عضو
Noosh@n Ri@zi

دقيقا اين سوال منم هست و فك كنم سوال خيلي هاي ديگه هم باشه. چون ميتونم به جرات بگم درصد زيادي از انگيزه آدمهايي كه قصد مهاجرت رو همين مساله تشكيل ميده فرار از پارتي بازي ها و بن بست هاي پيشرفت و رفتن به جايي كه قانون مداري شانس برابر به همه ميده براي پيشرفت

Tara
مهمان
Tara

منم دنبال اشاره به همچين موضوعى توى مقاله بودم ممنون ميشم در اين زمينه هم نظرتون رو بگين ?

ممنون از پست خوبتون ?

فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام
ممنونم از مطالب خوبي كه به اشتراك كذاشتيد نكته مهم شفاف سازي مطالب بود من ايده هاي بسيار زيادي در ذهنم دارم و مي خوام از اين طريق مهاجرت كنم اما اصلا راه هاي ارتباطي رو بلد نيستم و نمي دونم جطور مي شه كه ايده هامو به اونا برسونم ممنون مي شم منو راهنمايي بفرماييد

زهرا
مهمان
زهرا

ممنون از تمام اطلاعاتی که در اختیارمون قرار میدین. زینب جان یه سوال دارم در مورد قسمت آخر که گفتین بهشت رو خودمون میسازیم، من در مورد شغل و درامد و … قبول دارم که تلاش و همت خودمون باعث میشه بهشت رویایی خودمون رو بسازیم، اما در مورد تحصیل و دانشگاه ها چطور؟ واقعیت اینه که من شخصا تحصیل در دانشگاه های آمریکا و … خییییلی دوست دارم، و دلم میخواد اونور ادامه تحصیل بدم، میترسم از روزی که برم و ببینم آنچنان آش دهن سوزی نبوده که من تصورش رو داشتم.ممنون میشم در مورد تحصیل و دانشگاه ها هم اطلاعاتی بدین، طرز برخورد با دانشجو و روابط استاد و دانشجو …. بالخره هرچی که فکر میکنین لازمه بدونیم بگین.
ممنون از وقتی که صرف میکنین. موفق باشین.

هیوا
مهمان
هیوا

چقدر متتون به حس و حالم نزدیک بومهاجرت رو دوست دارم صرفا چون از یکجا نشینی بیدارم و ترجیح میدم جالب دیگه دنیا رو هم ببینم و از نزدیک لمس کنم و حالا مطمین تر حسم رو دوست دارم که ٬هر روز دنبال بهانه جدید میگرده تا این مهاجرت رو به تعویق بندازه٬

Ayli
مهمان
Ayli

Salam bebakhshid mishe begin ba che sharayeti mishe raft Canada ?manzoram ineke bedon dashtan madrake zaban va konkur nadadan?

مریمی
مهمان
مریمی

صحبت هاتون کاملا منطقیه و من سچالی داشتم که ایا کسی اون جا به تنهایی بعد از اقامت تو کشوری مث المان واسه خودش زندگی دست و پا کنه؟

ایمان
مهمان
ایمان

سلام. برای کسی که رتبه برتر کنکوره و سرمایه نداره اروپا چطوره؟ آیا اروپا این امکان رو فراهم می‌کنه که مهاجرین از تخصص خودشون صاحب زندگی بشن و نیاز نباشه مثلا راننده تاکسی بشن؟ سرمایه به عنوان پشتوانه نیازه؟

متی
مهمان
متی

کار چی؟ چجوری کار میشه پیدا کرد ؟ مثلا منکه یه تخصص فنی دارم و کنارش مدرک لیسانسش رو هم گرفتم چجوری میتونم کار پیدا کنم؟

بابک عریانی
عضو
بابک عریانی

مطلبتون عالی بود و روشنگر. یک سوالات دیگه هم هست، بخصوص وقتی سن وسال آدم بیشتر میشه، سوال اینه؟ اصلا برم یا نه؟ توی کشور ما جنگ نیست مثل افغانستان و عراق، من نوعی یک کارمند معمولی هستم، اقتصاد کشورمون هم شرایطش غیر علمی و فله ای هستش، دکتر یا مهندسی باشی که با دولتی ها کار کنی خوب به جیب میزنی ، نباشی زندگی آدم به نکبت می افته. آدم آزاده ای باشی که دنبال استعداد و علاقه ات باشی، اهل پارتی بازی نباشی، آدمی نباشی که بخواهی از گرایشات سیاسی خاص حاکم تبعیت بکنی، خوب شرایط خیلی ناجور ی پیدا می کنی، درآمد خیلی کمی خواهی داشت، نمی تونی هزینه کنی برای بچه ت، برای همسر و خانواده، برای آموزش، برای درمان. فقر و مصیبت هاش همه جا در کمین آدم هستند. از اون طرف می گی من… ادامه دیدگاه »

هادی
مهمان
هادی

چقدر خوب شرایط و وضعیت موجود رو توصیف کردید، من هم همین احساسات و نظرات رو دارم

سجاد
مهمان
سجاد

سلام میخواستم بدونم برای یک معلم زیست میتونه توی کشورهای خارجی به کار بپردازد و بتونه درامد پیدا کنه؟؟؟