راهنمای جامع سفر: مسایل مربوط به فرودگاه و پرواز

with 2 دیدگاه 8,380 مشاهده

این مطلب در مورد نکاتیه که باید بعد از خرید بلیط هواپیما تا دم سوار شدن به هواپیما رعایت کنید. از اون جایی که قوانین پروازی و فرودگاهی تا حدود زیادی در همه دنیا شباهت‌هایی با هم داره، تو این مطلب سعی میشه که قوانین کلی که در بیشتر (و نه لزوما همه) فرودگاه‌ها اجرا میشه رو برجسته کنیم.

طبق تجربه‌های شخصی و همچنین شنیده‌ها و دیده‌ها، خیلی از مواقع پیش اومده که مشکلات ریز و درشتی در فرودگاه و زمان پرواز برای مسافرها پیش اومده که با کسب کمی اطلاعات و پیش بینی‌های لازم از قبل، خیلی از اون‌ها قابل جلوگیری بودن. در ادامه متن مرحله به مرحله با همدیگه پیش میریم.

حضور در فرودگاه

پیشنهاد ما اینه که همیشه ۲ تا ۳ ساعت قبل از زمان دقیق پروازتون در فرودگاه حضور داشته باشید. مدت زمان نرمال برای انجام کلیه کارهای فرودگاهی (چک‌این، ایکس‌ری، پیدا کردن گیت پرواز) معمولا زیر یک ساعته ولی خب خیلی مسایل پیش‌بینی نشده میتونه این زمان رو به شدت افزایش بده و حتی به قیمت از دست رفتن پروازتون تموم شه.

 • مشکلات احتمالی: صف‌های شلوغ چک‌این، سکوریتی چک‌های اضافی، مشکلاتی که در اضافه بار ممکنه پیش بیاد یا حتی تاخیر در پیدا کردن گیت‌های پرواز! بنابراین اگه میخواید بدون استرس و با خیال راحت، کارهای قبل سوار شدن به هواپیما رو انجام بدید، کمی زودتر تو فرودگاه حضور داشته باشید.
 • ساعت محلی: ساعت پروازی که در بلیط شما قید میشه، به ساعت محلی اون شهر یا کشوره. حتما حتما با ساعت محلی همگام باشید.
 • گذروندن وقت اضافی: معمولا فرودگاه‌های بین‌المللی مجهز به سیستم اینترنت رایگان هستند و مکان‌های استراحت و کافه و رستوران‌های متعدد هم در اون‌ها تعبیه شده، بنابراین نگران وقت اضافه‌تون نباشید.

چک‌این – Check-in

معمولا اولین کاری که بعد از رسیدن به فرودگاه باید انجام بدید، چک‌اینه. طی این مرحله، چمدون‌ها و محموله‌های شما بررسی میشه، تگ میخوره و اونایی که باید برن تو بار، ازتون تحویل گرفته میشه. در انتها هم کارت پرواز (بوردینگ پس) براتون صادر میشه که روی اون اطلاعات دقیق پرواز مثل شماره خروجی و صندلی درج شده. برخی نکاتی که طی این مرحله لازمه بهشون توجه داشته باشید:

 • چک‌این آنلاین انجام بدید: بعضی از ایرلاین‌ها به شما اجازه میدن که چک‌این آنلاین داشته باشید (معمولا از یک هفته تا دو سه ساعت قبل پرواز و توسط وبسایت ایرلاین). البته این در صورتی مصداق داره که شما نخواهید باری رو تحویل هواپیما بدید و فقط بار دستی مجاز کابین رو داشته باشید. چک‌این آنلاین معمولا خیلی راحته و به شما کمک میکنه که از صف‌های طولانی باجه‌ها حذر کنید، که البته و متاسفانه این امکان از ایران و به هر مقصدی موجود نیست.
 • چک‌این سلف‌سرویس انجام بدید: در صورتیکه که بار اضافه نداشته باشید، بعضی از ایرلاین‌ها، دستگاه‌هایی رو توی فرودگاه کذاشتن که به وسیله اون‌ها میتونید راحت چک‌این کنید و به سمت گیت برید. در بعضی از فرودگاه‌های بسیار پیشرفته، حتی در صورت وجود بار هم میتونید به صورت سلف سرویس، چک‌این کرده و بار رو از طریق محفظه‌های مخصوص به سمت ریل هدایت کنید.
 • میزان بار مجاز به ازای هر مسافر رو بررسی کنید: حتما حتما و با دقت، مشخصات باری رو که میتونید با خودتون حمل کنید، قبل حضور تو فرودگاه بررسی کنید. مشخصات هم شامل وزن و هم اندازه‌ی فیزیکی چمدون‌های کابین و چک‌این میشه. این اطلاعات رو میتونید از آژانس مسافرتی یا به صورت آنلاین بررسی کنید. بسیاری از ایرلاین‌ها، قوانین خیلی سفت و سختی در مورد بار اضافی دارند و جریمه‌های سنگینی به ازای هر کیلو بار اضافه گذاشتن. اتفاقی هم که معمولا میفته اینه که با استرس‌های دم پرواز، خیلی وقت‌ها انرژی و زمان کافی برای بحث کردن باهاشون ندارید و نهایتا در صورت حمل اضافه بار، مجبور به پرداخت جریمه‌های خانمان سوز میشید!
 • تگ بار رو نگه دارید: تگی رو که مسئول باجه بعد از تحویل بار بهتون میده، گم نکنید. این تنها مدرکیه که ثابت میکنه که بار متعلق به شماست و اگر خدای نکرده در فرودگاه مقصد اتفاقی برای بارتون افتاد، از طریق اون میتونید پیگیری‌های لازم رو انجام بدید.

ایکس‌ری – X-Ray

معمولا بعد از تحویل بار و قبل از ورود به گیت پرواز، لازمه که به همراه بار کابینتون از دستگاه ایکس‌ری و بازرسی بدنی رد بشید. در اکثر فرودگاه‌ها فقط لازمه یک بار از این دستگاه عبور کنید ولی تو کشورهایی مثل ایران و ترکیه، این مرحله دوبار انجام میشه. در این قسمت بار شما از زیر دستگاه ایکس‌ری رد میشه و خودتون هم از گیت بازرسی بدنی عبور میکنید و در صورت لزوم مامورها سوالاتی رو ازتون میپرسن. اگر دوست دارید که این مرحله رو در کمترین زمان و بدون استرس رد کنید به این نکات توجه کنید:

 • اشیا اضافی همراهتون رو جدا کنید: جیب‌هاتون رو خالی کنید و اشیای فلزی وصل شده به خودتون (کمربند، کفش میخ دار، …) رو جدا کنید.
 • اشیای مشکوک رو در بار کابین نگذارید: اشیای مشکوک تو چمدونتون نداشته باشید. اشیای تیز، مایعات، داروهای غیرمجاز، موادمخدر بیش از حد مجاز و مواد غذایی ناشناس جزو آیتم‌هایی هستند که معمولا شاخک‌های مامورهای بازرسی رو فعال میکنند و در صورت حمل اون‌ها ممکنه ازتون سوالاتی رو بپرسن یا حتی اون آیتم‌ها رو ازتون بگیرن و بندازن دور! اگر فکر میکنید که با حمل این اشیا یا اشیا مشابه به مشکل برمیخورید، این آیتم‌ها رو با بارتون تحویل باجه چک‌این بدید.
 • وسایل الکترونیکی رو جدا کنید: وسایل الکتریکی مثل لپ تاپ، دوربین و غیره رو از چمدونتون خارج کنید و به صورت جداگونه به زیر ایکس‌ری بفرستید.
 • در مقابل بازرسی بدنی مقاومت نکنید: در صورتی که مامورها ازتون درخواست بازرسی بدنی کردن، نترسید و اجازه بدید کارشون رو انجام بدن. ضمنا به سوالات احتمالیشون با نهایت صداقت جواب بدید. در نظر داشته باشید که این بررسی‌ها خیلی مواقع طبیعیه و جزئی از پروتکل‌های بین‌المللی امنیت پرواز هستند.
 • به میزان مجاز مبلغ نقدی به همراه داشته باشید: حد مجاز برای حمل مبلغ نقدی، بسته به کشور و مرز ورودی و خروجی متفاوته. این حد رو بشناسید و بیشتر از اون با خودتون پول جابجا نکنید.

کنترل پاسپورت

در مواردی که لازمه پاسپورت شما برای ورود به کشور خاصی بررسی بشه، (برای مثال ورود به محدوده شنگن، آمریکا یا هرجایی که نیاز به ویزای خاصی دارید)، قبل از وارد شدن به سالن انتظار میبایست در صف مربوط به کنترل پاسپورت بایستید و مدارک خودتون رو تحویل آفیسر مربوطه بدید. معمولا آفیسر هیچ سوالی از شما نمیپرسه، اما اگر سوالی در ارتباط با شما، مقصد یا هدف از سفرتون پرسید، با آرامش و صداقت جواب بدید.

سالن انتظار

بعد از رد شدن از مرحله ایکس‌ری، میتونید نفس راحتی بکشید و با فراغ بال به دنبال گیت پروازتون بگردید. تنها کاری که باید انجام بدید اینه که شماره گیت رو از رو کارت پروازتون بخونید و یا بهتر و مطمئنتر اینه که تابلوهای نصب شده در فرودگاه رو پیدا کنید و پروازتون رو از روی اون دنبال کنید.

 • تغییر گیت پرواز: توجه داشته باشید که گاهی اوقات گیت پرواز تغییر میکنه، بنابراین تا قبل این که سوار هواپیما بشید، حواستون به تابلوها باشه.
 • فاصله گیت از شما: برخی مواقع فاصله گیت از شما زیاده، بنابراین اگر قصد دارید که مثلا قبل پروازتون تو مغازه‌ها یا رستوران‌ها باشید، زمان لازم برای رسیدن به گیت رو تخمین بزنید تا خدای ناکرده پروازتون رو از دست ندید.
 • سالن‌ها: بعد از رد شدن از ایکس‌ری و تا قبل از ورود به گیتتون معمولا مکان‌هایی در سالن انتظار تعبیه شدن که میتونید از اونها استفاده کنید

تکس فیری – Tax Free

اگر با ویزای توریستی به کشوری خارج از ایران مسافرت کردید، میتونید مالیات‌هایی رو که برای خرید اجناس پرداخت کردید، تو فرودگاه پس بگیرید. روال معمول برای این کار اینه که در زمان خرید جنس، از فروشنده میخواهید تا به همراه فاکتور خرید، فرمی به اسم تکس فیری رو به شما بده، بعد به همراه جنس و فاکتور و فرم، توی فرودگاه دنبال قسمت تکس فیری میگردید که در اونجا میزان مالیات برگشتی شما رو محاسبه کرده و بهتون پرداخت میکنن.

 • نکته مهم: معمولا توی فرودگاه، قبل از گیت ایکس‌ری، پلیس فرودگاه فرم‌ها و اجناس شما رو تایید و مهر میکنه و سپس با این تایید اولیه و بعد از ایکس‌ری، به دنبال باجه‌های تکس فیری بگردید تا پولتون رو دریافت کنید.

دیوتی فیری – Duty Free

فروشگاه‌هایی هستند که در فرودگاه‌ها برای مسافران تعبیه شدند. تو این فروشگاه‌ها معمولا میتونید سوغاتی‌ها و اجناس مربوط به اون کشور رو خریداری کنید. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت‌ها تو این فروشگاه‌ها، اصولا کمی گرونتر از قیمت نرمال اجناسه.

محل استعمال دخانیات

معمولا اکثر فرودگاه‌ها، اتاق یا سالنی رو در بخش ترانزیت برای استفاده افرادی که تمایل به کشیدن سیگار دارند، تعبیه کردند.

گیت پرواز

آخرین مرحله قبل از سوار شدن به هواپیما، عبور از گیت پروازه. در این مرحله معمولا بلیط و مدارک شناسایی شما چک میشن و بعد اون شما به سمت هواپیما راهنمایی میشید.  نکته مهمی که تو این مرحله بهتره بهش توجه کنید اینه که بهتره در اول صف ورود به هواپیما قرار بگیرید تا برای جاسازی بار کابین در هواپیما، به مشکل برنخورید.

فرودگاه مقصد

بعد از این که به مقصدتون رسیدید و از هواپیما پیاده شدید، معمولا تابلوها شما رو اول به سمت سالنی هدایت میکنن که در اون میتونید بارتون رو تحویل بگیرید. به تابلوها دقت کنید تا ببینید بارتون رو از طریق کدوم رک گردان باید تحویل بگیرید.

 • گم شدن بار: در صورتی که بدشانس بودید و بارتون گم شده یا هر مشکل دیگه ای در حین ترانسفر براش پیش اومده بود، حتما در همون فرودگاه مقصد به باجه های مرتبط با امور بار مراجعه کنید، تگ بار و اطلاعات پروازتون رو بهشون بدید و پروسه پیگیری بار گمشده رو انجام بدید.
 • علامت گذاری بار: بهتره همیشه چمدون‌هاتون رو با یک علامت مارک کنید تا فرد دیگه ای به اشتباه اون رو تحویل نگیره. برای این کار بهتره که از یه روبان رنگی استفاده کنید. قفل به چمدان هم روش موثر دیگه‌ایه که احتمال دستبرد به محموله‌تون رو کاهش میده.

کلام آخر

شاید تعدادی از مطالبی که در اینجا مطرح کردیم، بدیهی به نظر برسه، اما جالبه بدونید که گاهی با رعایت نکردن یه نکته مهم یا کوچیک، اتفاقات خیلی بدی برای ما یا افراد مختلف افتاده. دقت به جزییات باعث میشه تا سفر راحت و آسوده‌ای داشته باشید.

 

براتون سفرهای خوش و آرومی رو آرزو میکنیم.

 

avatar
1000
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
میرحسینمرجان Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین
به من اطلاع بده وقتی
مرجان
مهمان
مرجان

من رفته بودم مالزی از گیت که رد شدیم هر چی از اطلاعات میپرسیدم که میخوام برم بیرون و در خروج کجاست ( exit door ) نمی دونستن که چی میشه .بعدا فهمیدم که به در خروج میگن کلوآر kluar .خیلی مهمه کلمه های خاص و ضروری و یاد بگیرید

میرحسین
مهمان
میرحسین

عالی بود فقط توضیح جزیی در مورد پروازهای ترانزیت (دو پروازه) را از قلم انداختید